Преговарящи на САЩ и Китай отново подчертаха ангажираността на страните си към търговската сделка от първа фаза в телефонен разговор. И двете страни заявиха, че виждат напредък, дори когато отношенията между най-големите икономики в света се влошават в множество области.
Двете държави обсъдиха стъпките, които Китай предприе, включително осигуряването на по-голяма защита на правата върху интелектуалната собственост и отстраняването на пречките пред американските компании в областта на финансовите услуги и селското стопанство, заяви американският търговски представител, цитиран от Bloomberg. И двете страни се споразумяха да създадат условия за спазване на ангажиментите си по сделката, заявиха на свой ред от китайското Министерство на търговията.
Разрешаването на търговската война между САЩ и Китай е една от малкото области на сътрудничество между двете страни, като отношенията се влошават на редица други фронтове, вариращи от технологичната сигурност до Хонконг и реакцията на пандемията. И все пак Пекин изостава в изпълнението на поетия ангажимент за увеличаване на покупките на селскостопански, енергийни и промишлени стоки от САЩ.
Китай ще трябва да закупи стоки на стойност около 130 милиарда долара през втората половина на тази година, за да изпълни първоначалните условия на споразумението, подписано през януари, в което се съгласи да закупи американски стоки и услуги за още 200 милиарда долара над нивото от 2017 г. до края от 2021г. к
„Изявлението ни показва, че за администрацията на Тръмп търговската сделка все още е важна“, казва Реймънд Йонг, икономист в Australia & New Zealand Banking Group Ltd. „Изкупуването от Китай на американски селскостопански и енергийни продукти все още е привлекателно преди президентските избори. Това подсказва, че всъщност не наблюдаваме пълно отделяне на двете икономики", добави той.
Търговският представител на САЩ Робърт Лайтайзър и министърът на финансите Стивън Манучин разговаряха с вицепремиера на Китай Лю Хъ в понеделник вечерта.
„Страните също обсъдиха значителното увеличение на покупките на американски продукти от Китай, както и бъдещите действия, необходими за прилагането на споразумението“, се казва в изявление от САЩ. Двете страни обсъдиха също така засилване на координацията на макрополитиката, съобщиха от Китай.
Очакваше се двете страни да разговарят преди два уикенда като част от шестмесечния преглед на споразумението, което бе подписано през януари и влезе в сила на 15-и февруари. Но президентът на САЩ Доналд Тръмп отмени тези планове.
Преди разговорите Bloomberg News съобщи, че Пекин ще повдигне въпроса за неотдавнашните действия на Вашингтон срещу китайския бизнес, включително проблемите с TikTok и WeChat. Темата не беше спомената в изявленията на двете страни
Известен напредък
Все пак Китай постигна известен напредък в своите ангажименти. Страната промени законодателството си, за да позволи вноса на различни американски земеделски и хранителни продукти, като същевременно премахва ограниченията на чуждестранния капитал в застраховането, ценните книжа и фючърсите. Поднебесната империя също така намали другите бариери на финансовите пазари и даде зелена светлина на компании като American Express Co., MasterCard Inc. и Fitch Ratings Inc. да навлязат на нейния пазар.
Износът на петрол от САЩ за Китай се очаква да достигне рекордно ниво през следващия месец - 37 милиона барела. Китайските митници също засилиха репресиите срещу фалшификатите и започнаха да публикуват тримесечни отчети, както бе посочено в споразумението. Върховният съд на Китай издаде серия от насоки за работа и планове при прилагането на законодателството срещу нарушенията на правата върху интелектуална собственост, а Националната администрация за интелектуална собственост публикува и работен план за засилване на защитата на интелектуалната собственост през 2020 и 2021 г.